Najważniejsze wydarzenia
1900 Powstanie ochronki przy ul. Wesołej
1962 Przejęcie placówki przez Kuratorium Oświaty i Wychowania w Kielcach
1981 Przeniesienie z ul. Wesołej na ul. Armii Czerwonej 126 Państwowego Domu Dziecka (do budynku, gdzie mieścił się Dom Chłopa – odbywały się tu zjazdy partyjne). Wtedy było 6 grup i około 100 dzieci.
1987 Łącznie 107 podopiecznych.
1990 Nadanie Państwowemu Domowi Dziecka imienia dr H. Jordana, zorganizowana pierwsza Jordaniada, gdzie zaproszono wszystkie dzieci z województwa świętokrzyskiego (Nagłowice, Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice…) oraz osoby z kuratorium, sekretarzy, czyli wszystkich kieleckich prominentów.
1994 Dom Dziecka Nr 3 im. dr H. Jordana
2005 Zespół Placówek Opiekuńczo - Wychowawczych „Dobra Chata”
Z dniem 01.01.2005 r. Dom Dziecka Nr 3 w Kielcach został przekształcony w ZESPÓŁ PLACÓWEK OPIEKUŃCZO - WYCHOWAWCZYCH „DOBRA CHATA”
2010 Całodobowa placówka opiekuńczo-wychowawcza
W dniu 15.11.2010 Wojewoda Świętokrzyski wydał zezwolenie na prowadzenie całodobowej placówki opiekuńczo-wychowawczej typu socjalizacyjnego pod nazwą Zespół
Placówek Opiekuńczo - Wychowawczych „Dobra Chata” w Kielcach dla 28 wychowanków na czas nieokreślony.
2012 Zespół Placówek „Dobra Chata”
W związku z wejściem w życie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, w dniu 4 października 2012 r. Uchwałą Rady Miasta Kielce Zespół Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych „Dobra Chata” został zamieniony w Zespół Placówek „Dobra Chata”. Mieszkania Grup Usamodzielnienia stały się Mieszkaniami Autonomicznymi.
Dyrektorzy placówki przy ul. Sandomierskiej:
- 1980-1984: Halina Smołowik
- 1984-1990: Teresa Zapert
- 1990-2000: Marek Grzegółka
- 2000-30.11.2017: Elżbieta Kozyra
- 1.12.2017-15.03.2018: Izabela Mularczyk (p.o)
- od 1.02.2018: Zofia Wesołowska
Nagrody
Za nowatorstwo, odwagę w działaniu Dyrektor Zespołu oraz sam Zespół był wielokrotnie nagradzany. Otrzymaliśmy:
- 2003 - Wyróżnienie Wojewody Świętokrzyskiego za cenne inicjatywy w obszarze pomocy społecznej, za poprawę warunków życia dzieci i młodzieży poprzez utworzenie autonomii
- 2005 - Czyste serce – Nagroda Wojewody Świętokrzyskiego
- 2006 - Nagroda Miasta Kielce dla dyr. Elżbiety Kozyry
- 2011 - Statuetka Wojewody Świętokrzyskiego
- 2012 - nominacja do Nagrody Okulary Równości dla p. dyr.. Elżbiety Kozyry w kategorii sprawiedliwość społeczna i zwalczanie ubóstwa
Historia
Ponad 100 lat temu biskup Tomasz Kuliński ufundował dom dla sierot w Kielcach. W 1907 r. po śmierci fundatora dom ten nazwano „Domem Św. Tomasza”. W okresie międzywojennym, wojny i powojennym, dziećmi opiekowali się ks. Jan Jaroszewicz i siostry ze „Zgromadzenia Córek Marii Niepokalanej”. Od 1957 r. dom, z własności Towarzystwa Dobroczynności, przeszedł na własność Diecezji Rzymsko – Katolickiej. W 1962 r. Dom Dziecka przejeło Kuratorium Oświaty i Wychowania w Kielcach. Pierwszym kierownikiem został Franciszek Gałczyński.
W czasie 100 lat Zespół Placówek „Dobra Chata” zmieniał swą lokalizację. Obecnie mieści się przy ul. Sandomierskiej 126 (dawna ul. Armii Czerwonej) i pełni funkcje opiekuńczo – wychowawcze dla 80 – orga dzieci i młodzieży.
W latach 90 – tych Dom Dziecka był współorganizatorem spotkań byłych wychowanków i pracowników placówki pod nazwą „Wesoła 60”, gdzie poprzednio mieścił się dom dziecka. Spotkania te miały ogromne znaczenie dla ówczesnych wychowanków oraz zaproszonej kadry, niosąc ze sobą idee uświadomienia celowości istnienia i funkcjonowania tego typu placówek oraz eliminowania tych działań, które utrudniały dobre funkcjonowanie podopiecznych w życiu dorosłym.
W dniu 10.08.2000 r. dyrektorem placówki została pani Elżbieta Kozyra. Dyrektor Kozyra była od początku zapraszana na spotkania dawnych wychowanków domu dziecka „Wesoła 60”. Wymiana poglądów w czasie tych spotkań i obserwacji dorosłych – byłych wychowanków zaowocowała intensyfikacją działań zmierzających do zmiany sposobu funkcjonowania Domu na rzecz bezpiecznego przygotowania i wprowadzania wychowanków w dorosłe życie w demokratycznym społeczeństwie. Staraniem p. Dyrektor powołano Radę Przyjaciół skupiającą ludzi pragnących pomóc dzieciom. Jej wizja i upór w dążeniu do poprawy warunków życia dzieci zgodnie ze standardami opieki i wychowania zawartymi w Ustawie o pomocy społecznej pozwolił na stworzenie projektu stopniowego przekształcenia domu pod kątem potrzeb i oczekiwań dzieci i podjęciu długofalowego procesu przygotowania do samodzielnego życia w zmienionych warunkach.
Dzięki znacznej pomocy przyjaciół nasz dom zmieniał swe oblicze niemal z dnia na dzień. Wymieniono okna, gruntownie wyremontowano łazienki, położono panele w sypialniach, korytarz został barwnie pomalowany i wyłożony terakotą, przeprowadzono również remont świetlicy, która stała się pomieszczeniem nowoczesnym. Udało nam się stworzyć pracownię komputerową z dostępem do Internetu oraz salę rehabilitacyjno – rekreacyjną, stwarzającą dzieciom możliwość rozładowania napięć emocjonalnych.
Nowa koncepcja domu opracowana przez panią Dyrektor, zyskała aprobatę Prezydenta Miasta Kielce, przyjęta przez Radę Przyjaciół wychodziła naprzeciw oczekiwaniom i marzeniom dzieci. Znany kielecki architekt Edward Muczko zaoferował bezpłatne wykonanie projektu przekształcenia domu. W czerwcu 2002 r. plan był gotowy i spotkał się z wielką aprobatą wszystkich mieszkańców. Do wspomnianego projektu Zdzisław Zych nieodpłatnie wykonał kosztorys inwestorski, Krystyna Fice nieodpłatnie wykonała projekt instalacji ciepłowniczej i nadzorowała wszystkie etapy przekształcenia Domu.
W listopadzie 2003 r. został zakończony I etap przekształcenia domu. Zaczęły funkcjonować 2 mieszkania autonomiczne dla dwóch grup wychowawczych. W grudniu 2004 r. powstało kolejne mieszkanie dla trzeciej grupy wychowawczej, a w lutym 2005 roku została udostępniona dzieciom Placówka Wsparcia Dziennego. Trzecie mieszkanie zostało użyczone w 2009 r. na potrzeby mieszkania treningowego dla osób z upośledzeniem umysłowym. Przekształcenie Domu było możliwe dzięki sponsorom, Marszałkowi Województwa Świętokrzyskiego, Ministerstwu Polityki Społecznej, PFRON, Miastu Kielce. Staliśmy się wzorem do naśladowania dla wielu samorządów, które tworzyły placówki socjalizacyjne na swoim terenie. Wielu z nich gościliśmy u siebie dzieląc się pomysłami i doświadczeniami na kolejnych etapach pracy.
Dzięki ofiarności przyjaciół domu i odwadze p. Dyrektor, zmienił on swe oblicze i z dniem 01.01.2005 r. został przekształcony w placówkę wielofunkcyjną pod nazwą ZESPÓŁ PLACÓWEK OPIEKUŃCZO – WYCHOWAWCZYCH „DOBRA CHATA”. Zespół placówek stanowiły: 2 Mieszkania Grup Usamodzielniających, Placówka Wsparcia Dziennego z Centrum Integracji, Rekreacji i Rehabilitacji oraz Mieszkanie chronione. Każda z tych form opieki nad dzieckiem i jego rodziną ma do spełnienia odrębne funkcje. W Zespole zaczął funkcjonować Klub Rodzica Naturalnego. Jego stworzenie okazało się być wymogiem chwili ze względu na nowe podejście do wychowanka, jako części większej całości – rodziny. Jego forma zmienia się w czasie. Praca z rodzicami odbywa się obecnie na innym, mniej oficjalnym poziomie.
W 2006 roku Rada Przyjaciół, z inicjatywy dyrektor Kozyry przekształciła się w Fundację „Przyjazny Dom Dziecka”, co umożliwiło Zespołowi pozyskiwanie środków od sponsorów po wejściu w życie ustawy o organizacjach pożytku publicznego. Fundacja działa prężnie wspomagając dzieci finansowo.
Dnia 15.11.2010 nastąpiła zmiana statutu i zgodnie z decyzją Wojewody Świętokrzyskiego w sprawie wydania zezwolenia na prowadzenie całodobowej placówki opiekuńczo-wychowawczej typu socjalizacyjnego Zespół Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych „Dobra Chata” w Kielcach otrzymał zgodę na prowadzenie tego typu placówki dla 28 wychowanków na czas nieokreślony. W skład Zespołu, obok placówki wsparcia dziennego i mieszkania chronionego, wchodzi ww. całodobowa placówka opiekuńczo-wychowawcza typu socjalizacyjnego dla 28 wychowanków. W placówce funkcjonują dwa odrębne mieszkania, w których zamieszkuje po 14 osób. Każde z mieszkań składa się z pokoju wypoczynkowego z wydzielonym aneksem kuchennym i jadalnią, sześciu pokoi mieszkalnych, pokoju gościnnego, łazienki z miejscem do prania i suszenia oraz toalet. Ponadto w placówce do dyspozycji wychowanków jest: sala terapeutyczna, świetlica, sala gier, pokój logopedy i ogólnodostępny aneks kuchenny.
Placówka Wsparcia Dziennego, która ma doskonałą ofertę dla dzieci ze środowiska, z rodzin niewydolnych wychowawczo, z różnymi problemami pozwoliła zaistnieć Zespołowi inaczej w świadomości najbliższego otoczenia. Sąsiedzi Domu przestali stygmatyzować „dzieci z domu dziecka” dzięki możliwości obserwowania naszych działań od wewnątrz. Wychowankowie PWD przychodzą do nas bardzo chętnie, korzystając z szerokiej oferty, integrują się z wychowankami z opieki całkowitej i przekazują prawdziwy obraz naszej pracy w rodzinach i wśród znajomych. Dzięki dobrej współpracy z rodzicami i ze szkołami potwierdziliśmy zasadność funkcjonowania tego typu placówki w Zespole Placówek.
Ważnym przełomem w postrzeganiu Zespołu w środowisku było dwukrotne udostępnienie pomieszczeń Domu na lokal wyborczy. Mieszkańcy osiedla mogli naocznie przekonać się o zmianach jakie zaszły i wychodzili pełni podziwu dla rozmiaru przekształceń.
W dniu 4 października 2012 r, w związku z wejściem w życie ustawy O wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej Zespół Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych „Dobra Chata” stał się Uchwałą Rady Miasta Kielce ZESPOŁEM PLACÓWEK „DOBRA CHATA”. Mieszkania grup usamodzielnienia wróciły do pierwotnej nazwy Mieszkań Autonomicznych. Mieszkania mają swoje regulaminy, zasady, którymi kierują się w pracy z dziećmi oraz budżet, którym muszą umiejętnie gospodarować. Dzięki temu dzieci uczą się podstawowych ról społecznych, oszczędności i racjonalności gospodarowania pieniędzmi oraz jak tworzyć dom.
W roku 2000 rozpoczął swoją działalność Zespół ds. Okresowej Oceny Sytuacji Dziecka, stanowiący najważniejsze gremium wnioskujące w sprawach dzieci. Każdy członek Zespołu jest w pełni świadomy sytuacji dziecka, o którym mówi dzięki temu, że wychowawcy mają pod bezpośrednią opieką 4 – 5 dzieci. Trudne decyzje i problemy są podejmowane i rozwiązywane z udziałem wychowanków, przez co kształtuje się świadomość i ich odpowiedzialność za własne losy. Często uczestnikami spotkań Zespołów są rodzice naszych podopiecznych inne osoby zainteresowane, takie jak: kuratorzy, nauczyciele i pedagodzy szkół, do których uczęszczają dzieci oraz sędziowie Sądów Rodzinnych a także policja, która jest obecnie sprzymierzeńcem w działaniach na rzecz dziecka, a nie bezwzględnym stróżem prawa. W tym okresie wypracowano dobre relacje z sądami rodzinnymi, co pozwala na globalne spojrzenie na problemy dziecka i jego rodziny zgodnie z rzeczywistymi potrzebami.
Najlepszym miernikiem jakości naszej pracy są liczby. Od 2000 r. tj. od objęcia stanowiska dyrektora przez p. Elżbietę Kozyrę do roku 2010 usamodzielniliśmy 70 osób, z których 49 radzi sobie bardzo dobrze w kraju i za granicą. 15 osób radzi sobie różnie. Tylko 2 osoby zmarnowały szansę daną im przez nasz Dom. Dwie zmarły. W tym czasie 30 dzieci powróciło do rodzin naturalnych. Dzięki staraniom Dyrektor i pracowników 20 osób otrzymało mieszkania głównie z zasobów Miasta Kielce, a 3 osoby otrzymały mieszkania spółdzielcze. Mieszkania te udało się pozyskać dzięki bardzo dobrej współpracy z Wydziałem Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Kielce i zrozumieniu jego pracowników dla potrzeb naszych podopiecznych.
Wdrożenie psychoterapeutycznego programu pomocy rodzinie w ramach działającej Grupy Wsparcia dla Rodziców pozwoliło dzieciom na odzyskanie wiary w zmianę dotychczasowego funkcjonowania rodziców i dostrzeżenie możliwości i szansy powrotu do rodzinnego domu.
Wyjście do środowiska umożliwia uniknięcie stałego oczerniania „dzieci z domu dziecka” oraz budowania opinii o domu pozbawionej domysłów i kreowania właściwego wizerunku placówki, jej problemów, potrzeb i możliwości.